نتایج جستجو برای عبارت :

بحر (عروض)

اشعار فارسی را به عنوان اشعاری موزون در سرتاسر جهان می شناسند. عروض یک دانشی است که به اشعار وزن عروضی می دهد. علم عروض را اولین بار فراهیدی مدون و دیگر شاعران از عروض عربی به عاریه گرفتند و با ایجاد تغییراتی آن را به شعر فارسی وارد کردند. عروض در لغت بر وزن فعول به معنای عمود خیمه است. قوام شعر هم وزنی است که شاعر به اشعار می دهد. علم عروض به روزهای نخست پیدایش شعر می توان نسبت داد که شاعر سعی داشت اشعاری که به ذهنش رسیده بود را در قالب الفاظ و آ
بحر (عروض)ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف
‌بحر (اصطلاح عروض)، هر کیفیت وزنیِ حاصل از تکرار یا ترکیب یک یا چند پایه عروضی را گویند. و به همین دلیل خواجه نصیر طوسی،
[۱]
 بحر را حاصل از تکرار ارکانمی‌داند.
فهرست مندرجات
۱ - مقدمه۲ - تاریخچه‌۳ - وجه تسمیه بحر عروضی۴ - بحر از نظر عروض سنّتی۵ - انواع‌ بحور از نظر قدما       ۵.۱ - بحور متفق‌الارکان‌       ۵.۲ - بحور مختلف‌ الارکان‌       ۵.۳ - انواع ترکیب افاعیل۶ - نقد معاصرین به عروض سنتی       ۶
نویسنده و محقق : اشکان ارشادی 
زبان آموزی یا به طور کل زبان بر چهار رکن است که آنها را ارکان زبان گویند.
۱. خواندن  ، اخودماق ، قوه  قرائت 
۲. نوشتن  ، یازماق  ، قوه کتابت 
۳. گفتن.   ،  دئمک ، قوه تکلم 
۴. شنیدن  ، ائشیتمک ، قوه سمع ، قوه سمعی و بصری «یعنی دیداری و شنیداری نیز  بسیار مهم است و به اشکال گوناگونی می تواند وجود داشته باشد.
البته ماخ و مخ در زبان روزمره ولی ما صورت نوشتاری را لحاظ کردیم.
در یادگیری و آموزش صورت اول و دوم را بیشتر کار م
می‌خواستم بنویسم برات. کلی چیز نوشتم تو ذهنم، یه عالمه. الان یادم نیست، باورت می‌شه؟ وضع حافظه‌م روز‌به‌روز داره اسفناک‌تر می‌شه. هی همه‌چی رو یادم می‌ره، یواش‌یواش دارم می‌ترسم. عادی نیست این حجم از فراموشی، هست؟
می‌خواستم بنویسم که عاشق علوم فنونم، عاشق عروض و قافیه. می‌دونستی قافیه‌ای که با "ی" تموم بشه غلطه؟ من نمی‌دونستم. این چند روز اقتصاد رو پرت کردم اون‌ور و فقط علوم فنون خوندم. 
می‌خواستم بنویسم که اون شب وقتی عین از فافا
ادامه‌ی بحث وزن شعر
قواعد تعیین وزن: تقطیع به ارکان

بعد از تقطیع هجایی می‌بینیم که علامت‌های هجاها دارای نظمی هستند، فی‌المثل اگر در هجاهای هر مصراع شعر
مَ | رَن | جان | دِ | لَم | را | کِ | این | مُر | غ ِ | وَح | شی
U | ــ | ــ |  U | ــ | ــ |U  | ــ | ــ | U | ــ | ــ
دقت کنیم، نظمی در آن‌ها می‌بینیم؛ نظمی تکراری به این صورت که اگر آن‌ها را سه تا سه تا جدا کنیم درمی‌یابیم که هر مصرع از تکرار چهار بار «U  ــ  ــ» تشکیل شده است:
U  ــ  ــ | U  ــ  ــ | U  ــ  ــ | U
معنای گریه در سر ما بد نشسته استباید گریست جای نباید نشسته استنادم به روی صندلی چرخدار جنگمردی که بود سرو سهی قد نشسته استموسی کجاست تا که بکوبد عصای خودبر گاو سامری که به مسند نشسته استقران بدون آینه ابزار ساحر استچون در هوای جادوی ابجد نشسته استدجال مشرقی ! چه خیال است ... مغربیبر جای خانواده احمد نشسته استآقا ! از آفت وطن افت انتظار نیست تا لحظه ای که بر سر آ...! مد نشسته است#مجتبی_جواهریانبنام خداوند مهر #نقد_شعر_کلاسیک از انجایی که معتقدم
دوازده علم در ادبیات عرب مشهور است. 

عبارتند از: نحو ، صرف ، عروض ،قافیه ، لغت ، قرض ، انشاء ، خط ، بیان ، معانی ، محاضرات  و اشتقاق. 
قرض و شعر و خط محاضرات فرعی ولی بقیه از اصولند. 

علم بدیع ، علم مهمی هست و برخی آنرا جدا ، و برخی در علم معانی می دانند.

برای شاعر شدن ، باید علم عَروض ، علم بدیع ، علم قافیه و کمی از دیگر علوم دانست. 

نظرهای مفید و مرتبط ، به متن افزوده می گردد.  
هر کدام از علوم ، ارکان و شاخه های تقسیمات خود دارند و باید
سلام 
من داوطلب کنکور انسانی نظام قدیم هستم، راهنمایی میخوام در نحوه مطالعه عربی اختصاصی،  ادبیات اختصاصی، ریاضی و درس اقتصاد.
دوستان، لطفا تجربیات خودتون رو در رابطه با این دروس بیان کنید؛
بعد برای آموزش مبحث عروض و قافیه از چه منابعی استفاده کردین؟؛ منابعی که دارم ببینید خوبه یا نه:

ریاضی، کتاب آبی قلمچی و کتاب مهر و ماه
اقتصاد، کتاب آبی قلمچی و کتاب مهر و ماه
ادبیات تخصصی، کتاب آبی قلمچی
عربی تخصصی، کتاب آبی قلمچی

ادامه مطلب
‍ ‍ خودش هم خسته شد از داغ این عشق آفرینی هانوشته روی عرشش وای از دست زمینی هاچنان حظ کرد از خلق تو که با خود نشست و گفت :بنازم چشم هایت را، خدایی بهترینی ها...تو را هر روز می بیند وَ باران می شود چشمشچه دردی می کشد بیچاره از این بازبینی هاشبی یک تار مویت را نگه می دارد و تا صبح...ولی تا کِی دلش خوش باشد از این خوشه چینی ها؟من از چشم تو فهمیدم خدا هم عاشقت بودهو تاوان می دهد اکنون بدین گوشه نشینی ها#سیدمسعود_محبّتی♋️☯♋️☯♋️☯#نقد_شعر بنام یگانه

نویسنده و محقق : اشکان ارشادی از کرمانشاه 
بحر در شعر و وزن اصلا چیست؟ 
بحر در لغت بمعنی شکافی فراخ است که آب درون آن جایگیر می شود و پهنه ای به نام بحر بمعنی دریا را بوجود میاورد ولی در شعر و اوزان عروضی ، بحر از در کنار هم نشستن ارکان بوجود می آید. و کیفیت وزن و آهنگ شعر را رقم می زند. از تکرار یا ترکیب یک یا چند رکن عروضی بحرها بوجود میاد. 
خلیل بن احمد در قرن دوم هجری زندگی میکرده و در ۱۷۰ هجری قمری وفات نموده ، ایشان بر وزن فعل یا همان افاعیل
نویسنده و محقق : اشکان ارشادی 
وضعیت : در حال جمع‌آوری برای ثبت ، فایل صوتی و تصویری مهیا گشته تا ضمن تلاش برای ثبت آثار غیر مکتوب در کتابخانه ملی ، مورد استفاده نابینابیان و بعد دانلود برای عموم قرار گیرید. بدیهی است که همین مطالب آمده ولی در فایل اصلی چه مکتوب یا چه غیر مکتوب اضافاتی برای تکمیل و آموزش بهتر آمده است.
قافیه اصطلاحی بر پایه هماهنگی و عروض است و آهنگ ساز است. در شعر قدیمی که بیت از دو مصرع ایجاد می‌شود ، هر مصرع دارای قافیه است.
این مجموعه پاورپوینت رشته ادبیات شامل فایل های زیر هست

ردیف

موضوع

اسلاید

1
پاورپوینت تاریخ ادبیات ایران 1
166

2
پاورپوینت تاریخ زبان فارسی
179

3
پاورپوینت درس عروض و قافیه 
81

4
پاورپوینت رودکی و منوچهری
133

5
پاورپوینت سبک شناسی (2) نثر
186

6
پاورپوینت فارسی عمومی
206

7
پاورپوینت مرجع شناسی و روش تحقیق -رشته زبان و ادبیات فارسی
209

8
پاورپوینت مسعود سعد سلمان
149

9
پاورپوینت معانی و بیان 2
155

10
پاورپوینت مقدمات زبان‌شناسی
162

11
پاورپوینت م
اگر مطلب مفیده ، لایکش کن! نظرات مفید به مطلب افزوده می گردد با خط کشی که معلوم شود از متن مطلب جداست.   
از چالش‌های جوانان و انسان امروز شده!!!

شاعران جوان با مشکلات متفاوتی روبرو می شوند. یکی از درک عروض و قافیه به عجز آمده و یکی از نَبود فضایی برای حضور نالان است، یکی هم از سرقت ادبی می ترسد! یکی از نَبود سرمایه برای چاپ و نشر گلمنده!
قبل از اینکه شاعر ، شعر بگوید. حتما با اصطلاحاتی مثل استعداد و ذوق و قریحه و کلام نافذ و غیره و ذلک آشنایی پید
دشمنان و معاندان  شخصیت محبوب "که چندی پیش شب تولد خود را جشن گرفته بود و حتی آثارش در همین صفحه هم یافت میشود" چون چشم دیدن او را نداشتند به بهانه خفت گیری، گوشی قاپی قصد جان او را کردند، که البته با لطف و نگاه حضرت حق در این عمل شنیع ناموفق ماندند و فقط ضربتی بر دست او وارد کردند و برای خالی نبودن عریضه ماسماسک همراهش را از او قاپیدند.در ساعتی از شب روز اول هفته مردی جوان در پیاده رویی در نزدیکی خانه خود درحال راه رفتند و کار کردند با تلفن همرا
معرفی طرح درس :
 طرح درس روزانه ی عروض ادبیات چهارم انسانی
 نام کتاب درسی: ادبیات   پایه تحصیلی: چهارم انسانی   موضوع  درس:عروض
اهداف :

آشنایی با وزن شعر فارسی
آشنایی با رکن‌بندی و ارکان عروضی
(در پایان درس از دانش‌آموز انتظار می‌رود تا بتواند)
1- حیطه‌ی شناختی: دانش‌آموز باید رکن عروضی را بشناسد و بتواند با خوانش شعر و ایجاد موسیقی کلامی همراه با ضربی موزون رکن‌ها را معلوم کند و نام رکن‌ها را بیان کند.
2- حیطه‌ی عاطفی: ایجاد انگیزه در د
‍ درود همراهان گرامی#نقد_شعر#انجمن_ادبی_شعر_باران#مدیریت_برنامه؛#بانو_مریم_راد#مورخ:۹۸/۱۱/۱۳یکشنبه#ساعت_شروع:(۲۱)من گرفتار خدایم تا رسیدن های عشقشعله چشمان یارم تا دمیدن های عشقشاهد ایمان راهم تا بیفروزم وجودمن گرفتار خدایم تا شنیدن های عشقهمچون جبریل آیه های مریمانه دیدنمآیه های پر شکوه نو رسیدن های عشقباورم پیوسته دارد شهر دل آشوب راموج خون سر می کشد از خود چکیدن های عشقشمع را تا شارح دیدار دل می پرورمشعله های خویش آید آرمیدن های عشقفتح
حسین آهی درگذشت.
درگذشتن را برای یک شاعر چگونه باید معنی کرد؟ من از او هیچ کتابی نخوانده ام که کوتاهی اش و ضررش بر گردن خودم است، اما جسم شاعری می رود، تکلیف کلماتش چیست؟
به رسم همیشگی ما وقتی کسی رفت یادش می کنیم، من هم یادم افتاده تا یاد او کنم که بسیار بسیار خوانده و تحقیق کرده. او که شاعر بود و غرق در شعر. عاشق و شیفته ی وزن و آهنگ ِکلام بود و برای عروض و بحور شعر فارسی بسیار نوشت و خواند و جست و جو کرد. اما همیشه وقتی پیشینه کسی را در این زمینه
عروض  (Prosody)
در فصل های ابتدایی گفته شد که کلمات عملکردی مثل that قیمت سمعک باعث کاهش هزینه پردازش میشوند. اطلاعات زیر گروهی و اطلاعات با بایاس محتوا نیز میتوانند کمک نمایند تا تجزیه گر از garden path ها اجتناب نماید. مطلب دیگری که میتواند کمک نماید ، prosody ی بیان میباشد. Prosody آهنگ و زیر و بمی یک جمله میباشد. مرزبندیهای زیر وبمی بوسیله حرکات pitch (افت یا خیز و یا ترکیبی از هر دو) ، نوسانات در دیوریشن و مکث ها تعیین میشود.
سهم prosody در تجزیه (parsing) برای بسیاری
‍ درود همراهان گرامی#نقد_شعر #انجمن_ادبی_شعر_باران #مدیریت_برنامه ؛#بانو_مریم_راد #مورخ:۹۸/۷/۱۶سه شنبه#ساعت_شروع :(۲۲)♋️✡♋️✡♋️✡به تو دل بستم آن وقتی که با چشمان خود دیدمزمین ازمرگ عشق آتش گرفت و آسمان یخ بستیکی این سوی شیشه رود آتش بود و در آن سویکی لب تشنه ماند و زیر اشک ناودان یخ بستیکی باروت غصه بود و هی از اشک می پرسیدچه شد که عاطفه در شهر ، شکل پادگان یخ بستیکی از درد نان آنقدر یا رزااااااق ممتد گفت که در حلق موذن بغض گل کرد و اذان یخ بس
#نقد_شعر تو باشی با تو دنیا ، اعتباری تازه خواهد یافت جهان گرد ست و بی سامان ، مداری تازه خواهد یافت هوای عشق مسموم و چه لیلی های بی مجنون اگر باشی کنارم اعتباری تازه خواهد یافت زمین ویرانه ای نحس و مزین با لوگوهایشتو انسانی بیاور ، دل ؛ عیاری تازه خواهد یافتوجودم پر شد از آه و صبوری تا به کی آخر گذر از حس حیوانی تباری تازه خواهد یافت تشعشع های قلبم را اگر با چشم دل دیدی چه حالی دارد این بینش ، وقاری تازه خواهد یافتسکوتی در میان آمد ولی چشمانمان
#نقد_شعر هر زمان کنج دلت ولوله شد حاشا کن یا زدند بند به دستان دلت بلوا کن در پس پرده ی عشق است عروس سحری از دو چشمان پریزاد حسد پروا کن باز کن سمت لبم هرم دو لب را عشقم با لب و بوسه ی جانکاه دمی نجوا کن از محاق امدی ای دلبر جانانه ی من شده مجنون دل من فکر تب لیلا کن در ره عشق خطر کرده کمین تا بکشد کشته شد اهل خطر غمکده را بر پا کن #فرحناز_هرندی_صبور #نقد_شعر بنام خداوند نیک اندیش ▪️از انجایی که معتقدم اثر ارائه شده گویای تمام ویژگی های خواسته و ناخ
‍ ‍ درود همراهان گرامی#نقد_شعر#انجمن_ادبی_شعر_باران #مدیریت_برنامه ؛#بانو_مریم_راد #مورخ؛۹۸/۱۰/۲۲ یکشنبه#ساعت_شروع ؛(۲۱)یک بغل تنهائی ام ازخود کنار افتاده ام بر سراب بوسه ای در انتظار افتاده امگیسوان شعله ام از التهاب دردِ خود در دل خاکسترِ خون بی قرار افتاده امدر تنور شیونم انگار می خوابی به ناز از خودم تنگ آمدم از تو فرار افتاده امآنچنان آلوده ی درد تو هستم در خودمنغمه ای محزون که از زلفِ دوتار افتاده ام.بوی سرد شانه ها در باد ، خنجر م
‍ ‍ ‍ درود همراهان گرامی#نقد_شعر #انجمن_ادبی_شعر_باران #مدیریت_برنامه ؛#بانو_مریم_راد #مورخ؛۹۸/۸/۲۳پنج شنبه#ساعت_شروع ؛(۲۱)♋️☯♋️☯♋️☯کودکی بود و غم کشی هایششیطنت ها و سرخوشی هایشبا تو قد می کشید احساسمزندگی بود و دلخوشی هایشداغی بوسه های کنج حیاطسرزمین عجائب و آلییییس! من رابینهودِ جنگل شروودتو حنا،  دختری.... که دیگر نیس(ت) شهر آجیلی دو چشمانتباغ زیتون و انبه و پستهزیر گوشت کنار مستیِ حوضشعر می گفتم از تو اهستهکودکی طی شد و تو هم رفتیبی
#نقد_شعر #انجمن_ادبی_شعر_باران #مدیریت_برنامه ؛#بانو_مریم_راد ♦️♦️♦️♦️بر تن پنجره دیوار کشیدن کافی ست عشق را در دل پاک تو ندیدن کافی ستدشمنی آنچه توانست جهان ، با ما کردبعد از این ، قصه ی تلخ نرسیدن کافی ستبال پرواز منی عرش خدا سهم من استبی تو در حسرت و اندوه ، خزیدن کافی ستهدف غایی من بود کنارت باشمدیگر این شاخه به آن شاخه پریدن کافی ستآفتاب سحری من گل گردان تو اممتمایل به تو ام پشت خمیدن کافیستتا به کی در پی پیراهن یوسف باشیماز قفا پیرهن
#نقد_شعر #انجمن_ادبی_شعر_باران #مدیریت_برنامه ؛#بانو_مریم_راد♦️♦️♦️چشمم امشب نگران است به در می آئی؟گل لبخند به لبان است اگر می آئی؟بغض باران شده تا صبح به دادم نرسیدناله در من فوران است مگر می آئی؟!شور گل در بغل باغچه ها خاک شدندخاک عالم شده این بار به سر می ائی؟ای غزالم غزلی ساز کن امشب با منسحر، این بار به بالین سحر می آئی؟مانده ام در وسط ماندن و زین جا رفتنچمدان است به دستان سفر می آئی؟مردم از بس که در آغوش خودم خواب شدم حرف در سینه شده
#نقد_شعر کابوس صدای سوت قطار و تبِ ادرنالینشروع یک هیجانِ عجیب پوشالینتتق تتق تتتق شهرِ خالی از بارانفضای خانه پر از بوی گند نفتالینسقوط بیدِ تهجر، صدای شادیِ تختطلوع بخت لنین با غروب استالینترانه های گل و پونه های سرگردانعصای معجزه با رقص جالب چاپلیننماد مُهر به پیشانیِ پر از نیرنگرقابت متناقض، ضُماد و والوالینحصار درد بر اندام سروِ آزادیچراغ راه به دست جماعت ضالینتمام خواب شبم را ....چه خوب،بیدارمدوباره سوت قطار و تب آدرنالین#حامد_بیات
نویسنده : اشکان ارشادی از کرمانشاه 
با عرض احترام ، چند یادآوری برای خوانندگان گرامی داشته باشم :
مطالب تکمیلی و مرتبط به مرور نوشته می‌شود.
همه‌ی نوشته ها ، تحقیق و بررسی و تایپ شخص اینجانب است. پس خواهشا در کپی کردن ذکر نام نویسنده « اشکان ارشادی » را در صفحه ی خود بگذراید و بهتراست برای حفظ حقوق معنوی اینجانب علاوه بر ذکر نام ، لینک وب را هم قرار دهید. 
من این مطالب را برای شما عزیزان می نویسم و چون هزینه‌های چاپ و نشر زیاد است و همچنین مطا
‍ درود همراهان گرامی#نقد_شعر #انجمن_ادبی_شعر_باران #مدیریت_برنامه :#بانو_مریم_راد #مورخ:۹۸/۲/۳۱سه شنبه#ساعت_شروع :۲۲:۳۰روی دیوار خیابان پر شد از اهریمنممیروم تا قول خاموشی ی خود را بشکنمآخر از دربند یک شب می گریزم بی خبرمیروم میدان آزادی به آن سر میزنممیزند بر شانه ام شاید فرو پاشد مراآه، هرگز پی نبرده از تبار آهنم!چشم بندی میزنندم تا نبینم زنده امپر بزن شاهین من از چشم هر پرویزنمدوستانم پیش چشمم میزنند از ریشه امباز صد رحمت به آنکه مینماید دش
«داخلش بزرگتر از اونیه که از بیرون به نظر میاد.» هرکس که وارد تاردیس می‌شود این را می‌گوید. دنیای درون من هم مثل تاردیس است یا کیف منجوق‌دوزی هرمیون که با افسون گسترش تشخیص‌ناپذیر جادو شده یا گذشته از همه‌ی این‌ها، مثل کهکشانی که گستره‌اش بی‌پایان، ناشناخته و اسرارآمیز است و جا شده در درون من. می‌دانید که چه‌طور ما وقتی به چیزی توی ذهنمان فکر می‌کنیم، یک فضای خالی توی سرمان فرض می‌کنیم که انگار چیزی در آن است؟ مال من یک فضای تاریک خلا
وی اطراف لیسانس و ارشد و دکتری داستان را در دانشگاه رازی کرمانشاه گذرانده است و در حال حاضر چند سالی می شود که بی حرکت تهران و مشغول تدریس در مدرسه هایپایتخت است. آقا جعفر عزیزی ۴ کتاب ادبیات دارد. «چشمان تو شناسنامه من است» ۱۳۸۰، «پشت این غزل مردی است از همیشه عاشق تر» ۱۳۸۸، «بیا به پنجره ای رو بوسیله ماه فکر کنیم» ۱۳۹۱ و «فیل غمگینی که بی هندوستان افتاده است» ۱۳۹۷ از وی منتشر شده است. در دنباله گفت وگوی همشهری را با این شاعر بخوانید.   شاعر پ
بخوانید مُلَمَّع! که از واژه لُمعه می‌آید. لمعه پاره‌گیاهی است که بخشی از آن خشک است و بخشی تر. ترکیب «دلق ملمع» و «شرح لمعه» را هم شاید شنیده باشید که اولی به معنی جامه‌ی تکه‌تکه است و دومی کتابی است مهم در فقه شیعه و تنظیم قوانین مدنی، که البته نویسنده نتوانست بفهمد وجه نامگذاری‌اش چیست.در اصطلاح واژگانی ملمّع چیزی است که از بخش‌هایی ممتاز تشکیل شده است و در اصطلاحی که اهل ادب به کار می‌برند آمیختن زبان‌های مختلف است، برای ساخت ترکیب

رضا براهنی شاعر، رمان‌نویس، داستان‌نویس، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی، فعال سیاسی، مترجم و مدرس دانشگاه‌ در ایران و خارج از کشور و رئیس سابق انجمن قلم کاناداست. او  در سال ۱۳۱۴، در تبریز به دنیا آمد. خانواده‌اش زندگی فقیرانه‌ای داشتند و وی در ضمن آموزشهای دبستانی و دبیرستانی به ناگزیر کار می‌کرد.  چشم گشودن در خانواده‌ای بی‌سواد و فقیر و روی‌آوردن به کار در کارخانه‌های مختلف، تصاویری است که رضا براهنی، کودکی خود را با آن‌ها بیا

شعر  نو تبدیل به داستان بلند شود؟

شعر نو در بن بست نیست و گاه سرگشته است .

از دو سه دهه اخیر شاید خوانده یا شنیده باشید که شعر نو معاصر فارسی به " بن بست " رسیده است.
در این باره باید گفت بهنر آنست گفته شود " سرگشته " شده است. 
زیرا در بن بست راهی به پیش نیست اما در سرگشتگی اصلا حیران که در کدام کوچه باغ شعر گام گذارد یا گذاشته است. 
بن بست بودن اش هیچ. 
اشکار که این سرگشتگی در قالب نوین شعر عمومیت ندارد زیرا گاه اشعاری افریده شده اند براستی ه
المقصد الثّالث‏ فی‏ إثبات الصّانع‏ و صفاته‏ و آثاره‏ و فیه‏ فصول:
الفصل‏ الاوّل فی وجوده‏ الموجود:
إن کان واجبا فهو المطلوب‏ و الّا استلزمه‏ لاستحاله الدّور و التّسلسل‏.
الفصل‏ الثّانی‏ فی صفاته تعالى‏.
[القدره]
 وجود العالم‏ بعد عدمه‏ ینفی الإیجاب‏ و الواسطه غیر معقوله و یمکن: عروض الوجوب‏ و الإمکان للأثر، باعتبارین‏ و اجتماع القدره على‏ المستقبل مع العدم‏ و انتفاء الفعل، لیس فعل الضّد و عمومیّه العلّه، تستلزم‏ عمومیّه الصّ
 ​
اطلاعاتی جدید از گوشی «گلکسی Z Flip»
 هواوی و رونمایی از گوشی هوشمند ارزان قیمت 5G
 آشنایی با جدیدترین رژیم دنیا
 قیاس بنیانگذار هواوی از بمب اتم و هوش مصنوعی
 بدعهدی‌ اروپا در اجرای برجام و پاسخ قاطع ایران
 مرگ حسنعلی منصور پایانی بر سیاست‌های آمریکایی
 ایران و مسئله سوءمصرف مواد مخدر: یک قرن مبارزه (بخش دوم)
 اقتصاد دولتی؛ الگویی مستولی و طولانی
 زنانی که سنگینی بار یک خانواده را بر دوش می‌کشند
 دانشگاه‌ها و ضرورت تعامل ارگانیک با نظ
بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی 

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص
"بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی"
نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند
۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸
تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر
مشاورین متخصص ما همه روزه (حتی جمعه و ایام تعطیل) از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میب
 ​
اطلاعاتی جدید از گوشی «گلکسی Z Flip»
 هواوی و رونمایی از گوشی هوشمند ارزان قیمت 5G
 آشنایی با جدیدترین رژیم دنیا
 قیاس بنیانگذار هواوی از بمب اتم و هوش مصنوعی
 بدعهدی‌ اروپا در اجرای برجام و پاسخ قاطع ایران
 مرگ حسنعلی منصور پایانی بر سیاست‌های آمریکایی
 ایران و مسئله سوءمصرف مواد مخدر: یک قرن مبارزه (بخش دوم)
 اقتصاد دولتی؛ الگویی مستولی و طولانی
 زنانی که سنگینی بار یک خانواده را بر دوش می‌کشند
 دانشگاه‌ها و ضرورت تعامل ارگانیک با نظ
بسم الله الرحمن الرحیمدیوان مشترک غزلیاتدکتر علی رجالی و مهندس مهدی میثمیتاریخ۱۳۹۸
فهرست مطالب
۰ مقدمه
۱.سر آغاز
۲.فرهنگ و دین
۳.اصول دین
۴.فروع دین
۵۰پیامبرران الهی
۶.چهارده معصوم
۷.اعیاد مذهبی
۸.فرازهایی از نهج البلاغه
۹.دعا های چهارده معصوم
۱۰. مفاهیم عرفانی
۱۱. انقلاب اسلامی
۱۲. قصه های قرآنی
۱۳. ادیان الهی
۱۴.امام زادگان
۱۵.کتب الهی
۱۶. اولیای الهی
۱۷. ماه های مذهبی
۱۸. جنگ های صدر اسلام
۱۹.دعاهای قرآنی
۲۰. برداشتهای قرآنی
۲۱. خدای متعال
۲
داستان راستان( 66) ( 1-140)،
دانشجوی بزرگسال، شهید مطهری،

روضات الجنات، چاپ حاج سید
سعید، ص 747

سکاکی
http://t.me/savadeelmi

کیست؟

سراج‌الدین ابویعقوب یوسف بن ابی بکر بن محمد بن علی
سکاکی خوارزمی از علمای اسلام بوده و در عصر خوارزمشاهیان می زیسته و از مردم
خوارزم بوده است

ساج الدین ابویعقوب سکاکی (متولد۵۵۵هجری.ق)، مولف کتاب «مفتاح العلوم» در
۱۲ علم. این دانشمند خود از پیشروان علوم ادبی و از
ائمه معانی و بیان است و کتاب مفتاح او و شرح حواشی و تلخیص هایی

بررسی جامع شعر فارسیِ پس از مشروطه و تحقیق درباره‌­ی تحولات ادبی ناشی از این جنبشِ آزادی‌خواهانه‌ی عظیم کاری بس دشوار و گسترده است که در مجالی چنین اندک، غیرممکن می­‌نماید. ما در این شماره و شماره‌­ی آینده‌­ی بامداد، تنها به چشم‌­اندازی از مهم‌­ترین پدیده‌­های این تحول خواهیم پرداخت.
شاید مفید باشد که در وهله‌­ی نخست، کمی درباره‌­ی اوضاع ادبی و اجتماعی قبل از مشروطه بدانیم. اگر به نقد و بررسی تاریخ ادبیات فارسی در دوره‌­های مختل

بررسی جامع شعر فارسیِ پس از مشروطه و تحقیق درباره‌­ی تحولات ادبی ناشی از این جنبشِ آزادی‌خواهانه‌ی عظیم کاری بس دشوار و گسترده است که در مجالی چنین اندک، غیرممکن می­‌نماید. ما در این شماره و شماره‌­ی آینده‌­ی بامداد، تنها به چشم‌­اندازی از مهم‌­ترین پدیده‌­های این تحول خواهیم پرداخت.
شاید مفید باشد که در وهله‌­ی نخست، کمی درباره‌­ی اوضاع ادبی و اجتماعی قبل از مشروطه بدانیم. اگر به نقد و بررسی تاریخ ادبیات فارسی در دوره‌­های مختل
افلاطون با توجه به تربیت خانوادگى اش سعى داشت به عرصه سیاست وارد شود و یک رجل سیاسى شود ولى پس 226 افلاطون از محاکمه سقراط، سیاست را عرصه پر خطرى دید و عملا خویش را از صحنه سیاست کنار کشید. به نظر مى آید تمامى آرا و افکار او نشان دهنده مقاصد سیاسى وى است; یعنى او یک نظریه پرداز سیاسى است، گرچه در عمل سیاسى نبود.
آنچه از آثار افلاطون باقى مانده است، به صورت مکالمه است. این گفتگوها از لحاظ هنرى هم بسیار ارزشمند است و تنها ارزش فلسفى ندارند. روش افلا

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها